Gazdinka prezradila trik, ktorým vyčistiť plechy, aby boli ako novo kúpené

Plechy na pečenie sú v kuchyni obvykle využívané veľmi často. Dá sa na nich pripraviť celý rad pochúťok – od hlavných jedál až po dezerty. Nevýhodou je, že sa pritom obvykle dosť zašpiní a drhnúť ich nie je nič príjemné. Napriek tomu existujú spôsoby, ktoré vám túto nevďačnú prácu uľahčia.

Špina, ktorá ide len ťažko dole
Určite to poznáte. Po dobrom obede zostala tradične hora riadu a najzašpinenejší je samozrejme plech, na ktorý sa pripiekla tenká vrstvička jedla, ktorú hneď tak neodstránite. Čo horšie, plech sa obvykle nezmestí do umývačky. A aj keby áno, neodporúča sa tam dávať, pretože týmto spôsobom znižujete jeho životnosť. Nezostáva teda, než sa pustiť do čistenia ručne. Vyskúšajte jeden z nasledujúcich trikov a uvidíte, že aj tá najhoršia špina pôjde dole ľahšie.

Stavte na ocot a jedlú sódu
Do drezu napustite horúcu vodu tak, aby ste do nej mohli ponoriť celý plech. Pokiaľ sa vám do drezu nezmestí, využite nejakú väčšiu nádobu. Následne do vody pridajte pol hrnčeka jedlej sódy a pol hrnčeka destilovaného bieleho octu. Takto namočený plech nechajte pol hodinu až hodinu odmočiť. Záleží na miere znečistenia.

Potom plech opatrne vydrhnite hubkou. Môžete použiť aj drôtenku, ale pozor, aby ste plech nepoškriabali. Následne ho ešte umyte v bežnom čistiacom prostriedku na riad a ihneď dobre osušte. Uvidíte, že bude skoro ako nový.

Špeciálna pasta pre obzvlášť silnú špinu
Druhou možnosťou je na čistenie plechu využiť špeciálne pasty vytvorené z jedlej sódy a peroxidu vodíka. Ide o silnú kombináciu, ktorá si poradí aj s najväčšími nečistotami.

Celý povrch plechu najprv posypte jedlou sódou. Trojpercentný peroxid vodíka nalejte najlepšie do rozprašovacej fľaše a nastriekajte na plech. Takto vzniknutú pastu nechajte ideálne pôsobiť cez noc. Druhý deň ju zotrite napríklad za pomoci hubky. Plech potom opäť klasicky umyte tak, ako ste zvyknutí a osušte. Máte hotovo a plech sa zase blýska.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram