Obrovský prešľap, ktorý pri pití vody robí takmer každý človek

Je až neuveriteľné, akú popularitu si v Českej republike získala kohútiková voda. Inde v cudzine málokedy narazíte na to, že by si ľudia na pitie chodili ku kohútiku v kuchyni. A ak máte návštevu z inej krajiny, obvykle na vás bude trochu zvláštne pozerať, keď jej ponúknete vodu z vodovodu, obzvlášť čerstvo natočenú a ešte poriadne zakalenú chlórom.

Voda z kohútika je obľúbená
Za našimi hranicami je oveľa bežnejšie, že si ľudia kupujú domov balenú vodu. Rovnako tak je štandardom v reštauráciách. Za to u nás celá záležitosť dospela až do kuriózneho bodu, kedy sa niektorí zákazníci dožadujú kohútikovej vody práve v reštauráciách, a to pokiaľ možno zadarmo.

Ťažko povedať, prečo je u nás voda z kohútika taká obľúbená. Možno za tým stojí niekdajšia masívna reklamná kampaň vodární, ktorá stavala práve kohútikovú vodu naroveň tej balenej. Vlastne nebolo treba ani príliš dlhé prehováranie, pretože konzumácia vody z vodovodu je jednoduchá a tiež lacná. Nakoniec na prvý pohľad patrí aj do dnešného spoločenského dopytu, kedy po ňom nezostáva žiadny plastový či sklenený odpad.

Kohútiková voda pochopiteľne prechádza mnohými pravidelnými testami a všeobecne platí za nezávadnú. Bohužiaľ, testy sa nevykonávajú na dennej báze a nikdy nie je možné zamedziť všetkým problémom. Ostatne, nie je to tak dávno, kedy sa v Prahe priotrávili desiatky ľudí práve kohútikovou vodou z dôvodu kontaminácie potrubia. Veľmi sa o tom nehovorí, ale do potrubných ciest sa v Českej republike veľa neinvestuje, a tak sú v žalostnom stave. To, že do nich z času na čas preniknú a rozšíria sa baktérie, je skôr očakávateľné než celkom výnimočné.

Otázka dlhodobej konzumácie
A potom je tu pochopiteľne vďačná téma chlóru. Ten je vo vyšších dávkach pre organizmus toxický, a tak môže byť v pitnej vode iba do určitej miery. Niekde je ho viac, inde menej. Plní pritom dezinfekčnú úlohu. Niektoré zahraničné štúdie však opatrne varujú pred tým, aby bol chlór konzumovaný dlhodobo, čo sa pritom pri konzumácii kohútikovej vody deje. Nie je to síce exaktne dokázané, ale práve dlhodobá expozícia chlóru môže privodiť určité problémy.

Chlór navyše nie je ani ktovieako chutným doplnkom. Najmä tam, kde je chlóru vo vode viac, môže spôsobiť skutočne nepríjemnú pachuť vody. Tej sa do určitej miery môžete zbaviť filtrom. Ak ho ale nemáte, nechajte vodu aspoň chvíľu odstáť.

Za seba môžem povedať, že som chlórovanú vodu pil mnoho rokov. Subjektívne som v tomto období pociťoval väčšiu únavu, akokoľvek neviem, či je možné to spájať. Každopádne mi voda z kohútika zrazu prestala chutiť. Začal som si tak kupovať vodu balenú. Áno, je to práca ju zháňať a následne likvidovať obaly. A tiež je výrazne drahšie. Chutí mi ale oveľa viac a cítim sa lepšie. Mám tiež lepší pocit z toho, že voda, ktorú pijem, neprúdi kilometre znečisteného potrubia.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram