Zemiaková šťava je zázrakom pre zdravie

V čase, keď je na trhu dostatok vitamínov v krabičke a doplnkov stravy, by sa mohlo zdať, že zabúdame na overené recepty z dielne matky prírody. Jedným z takých je povestná zázračná šťava z čerstvých zemiakov. Aké sú jej benefity a aké úskalia?

Zázračný liek
Šťavu zo zemiakov si pripravíte jednoduchým spôsobom. Budete potrebovať 3 stredné surové zemiaky. Zemiaku môžete nastrúhať a šťavu vytlačiť, alebo ho vložiť do odšťavovača. Najlepšie ju vypite do 20 minút. Obsahuje dôležité množstvo vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú posilňovať imunitu. Ak chcete svojmu telu prospieť, používajte zemiakovú kôru po niekoľko týždňov. Stačí pol pohára dvakrát denne po dobu 1 až dvoch mesiacov. Cieľom je podporiť obranyschopnosť organizmu.

Zásobáreň vitamínov
Zemiaky obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Jeden pohár zemiakovej šťavy prináša 100% odporúčanej dennej dávky. Hľuza je schopná telu dodať 40% dennej dávky vitamínu B. Oproti pomaranču má 3x viac draslíka. Obsahuje aj menšie množstvo železa a antioxidanty, vápnik, zinok a vitamín K.

Nestarnite
Surové zemiaky majú vďaka veľkému množstvu vitamínu C proti starnúce účinky. Okrem iného sú schopné liečiť jazvy a pôsobia protizápalovo. Poháre zemiakovej šťavy vám tiež dodá množstvo energie, predovšetkým vďaka obsiahnutým cukrom. Jej pitie oceníte aj v prípade, že máte problémy so žalúdkom. Obsah vitamínov, minerálov a vlákniny organizmus detoxikujú. Dvojmesačná kôra pomáha pri gastritíde, bolestiach žalúdka, alebo pálení záhy.

Vyhnite sa problémom
Rovnako ako akýkoľvek iný prostriedok, ktorý má naše telo chrániť, treba sa vyhnúť rizikám. Pri príprave zemiakovej šťavy vždy používajte olúpanú hľuzu v bio kvalite. Najväčšie riziko predstavuje solanín, ktorý môže spôsobovať bolesť hlavy, nevoľnosť, alebo žalúdočné problémy. Solanín sa tvorí v zemiakoch v prípade, že sú dlhšiu dobu vystavované slnku, to sa prejavuje ich zelenaním. Nebezpečné môže byť aj rašenie klíčkov, také hľuzy na prípravu surovej šťavy vôbec nepoužívajte.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram