Vyrobte si domáci koktail proti voškám bez chémie

Záhradkárska sezóna už nastúpila, as ňou aj rôzne nástrahy, s ktorými sa musia pestovatelia stretávať. Najčastejším problémom sú vošky. Poškodenie v malom množstve rastlinám toľko neublíži, dokážu sa obnoviť a zvyšok zjedia lienky, ale pri väčšom poškodení už musíte rastlinu umyť.

Mydlová voda
Jedným z riešení pre balkónové a iné kvety je mydlová voda a hubka. Rozpustite kvapku prírodného mydla vo vode a umyte všetky listy. Umytie rastlinky je najdôležitejší krok. Pozrite sa, či sa škodcovia nachádzajú aj v mieste, kde je kvetina zapustená do hliny. V tom prípade opatrne vyberte rastlinku z kvetináča a umyte aj stonky. Vymeňte hlinu v kvetináči a zasaďte ju znova. Starostlivo sa pozrite aj po ostatných rastlinách, vošky sa ľahko prenášajú.

Kajenské korenie
Efektívnym spôsobom, ako sa zbaviť vošiek, je pripraviť si sprej s kajenským korením. Kajenské korenie je vlastne zmes rozomletých druhov tých najpálivejších čili papričiek. Z toho vyplýva, že je to veľmi ostré a štipľavé korenie, preto sa tomu hovorí korenie, av kuchyni sa používa po štipkách. Obsahuje alkaloidy, ktoré sú pre vošky jedovaté. Nemusíte do špecializovaného koreňárstva, nájdete ho už v každom supermarkete.

Roztok proti škodcom
V hrnci zmiešajte cca 25 gramov, to je jedna čajová lyžička, s pol litrom vody. Povarte 4 minúty a nechajte vychladnúť. Následne zmes zmiešajte s 5 litrami vody a nalejte do rozprašovača. Zmesou umyte listy, a potom používajte maximálne raz za dva týždne na choré listy. Roztok nikdy nedávajte ku koreňom, iba na listy. Uchovávajte v chladničke alebo pokiaľ možno na chladnom mieste.

Používajte večer alebo vtedy, keď na rastlinu nesvieti priame slnko. Tiež sa musíte vyvarovať dažďu, ktorý inak všetko spláchne a vaša námaha príde navnivoč. Pokiaľ chcete, môžete do nádoby s rozprašovačom pridať kvapku tekutého mydla. Zmes sa na rastlinu prilepí a zvýši sa tým účinnosť.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram