Nepite kávu ráno, radí lekár

Káva je najobľúbenejším životabudičom na svete. Každý dobre vie, že pokiaľ si tento nápoj dá, pomôže mu to k lepším výkonom a sústredeniu. Naopak platí, že keď chceme spať a odpočívať, nie je dobré kávu konzumovať. Všeobecne sa vychádza z toho, že najväčší efekt z kávy budeme mať ráno, keď človek potrebuje po dlhej noci predsa len trochu nabudiť, aby sa poriadne rozbehol.

Spanie cez deň nie je tabu
Je to ale správny prístup? Neurológ Brice Faraut sa to nedomnieva. Tento lekár sa celú svoju kariéru zaoberá vplyvom spánkových porúch na zdravie organizmu. Na túto tému dokonca spísal knihu Saved by the Siesta, kde ľuďom odporúča, aby si kávu nedávali ráno, ale naopak využili jej účinky a dali si ju pred spaním.

V tomto prípade ale nehovoríme o spánku nočnom, ale dennom. Faraut je, podobne ako celý rad ďalších lekárov, veľkým zástancom siest, teda času, keď si cez deň človek zdriemne a takzvane dobije baterky. Hoci tento trend do Českej republiky ešte tak úplne nedorazil, v mnohých západných krajinách je bežné, že si zamestnanci môžu „dáchnuť“ aj v práci.

„Existujú vedecké dôkazy o tom, že spánok cez deň dokáže vyliečiť extrémnu únavu a tiež pôsobiť proti ospalosti, bolestiam, oslabenej imunite, vysokému tlaku či stresu,“ povedal doktor pre denník New York Post. A radia, aby ľudia tento spánok kombinovali s kávou. Tú si majú dať dvadsať až tridsať minút predtým, než si cez deň ľahnú.

Káva do spánku vás naštartuje
Je to totiž práve zhruba tridsať minút, kým skonzumovaný kofeín začne pôsobiť na mozog a stimulovať ho. Takže v medziobdobí stále ešte pohodlne zaspíte, avšak v spánku už začne kofeín pôsobiť. Vďaka tomu sa prebudíte oveľa oddýchnutejší a doslova nabitie energií.

Aj v tomto smere je ale nutné dodržiavať určité pravidlá. Tento denný spánok by ste si nemali dopriať príliš neskoro popoludní. Po piatej hodine už by bol kontraproduktívny, obzvlášť v kombinácii s kávou. Narušili by ste si tak spánok nočný. Medzi ním a denným odpočinkom by ste mali mať rozmedzie minimálne šiestich hodín, radšej ale viac.

Dôležité je tiež dodržať odporúčanú dĺžku denného spánku. Ten má byť skutočne krátky a nemal by presiahnuť tridsať minút. Inak totiž upadnete do spánku hlbokého a prebudenie nebude vôbec príjemné.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram