Krik na dieťa sa blíži psychickému týraniu

Fyzický trest nie je správny, to je jasné. Ale rovnako tak bolestné pre deti sú nezáujem rodičov alebo naopak krik. Aj keď vás deti dokážu občas pekne vytočiť, nikdy by ste sa nemali nechať strhnúť ku kriku. Deti to zasiahne viac, než si možno myslíte. Rodičovstvo je samozrejme náročné, ale rovnako je na tom aj detstvo.

Dôvodov, prečo je krik zlou výchovnou metódou, je niekoľko:

 1. Jedná sa v podstate o psychické týranie.
  Deti krik nesú oveľa horšie, než si pripúšťame. Dospelí sa s hádkou a krikom vyrovnajú samozrejme lepšie as menšími následkami ako deti. Pre nich je to veľmi bolestné, majú pocit, že ich rodičia v tej chvíli prestali mať radi. Deti navyše krik často nechápu, príde im neúmerný tomu, čo sa stalo.
 2. Ako rodičia strácate ich dôveru
  Deti u rodičov hľadajú oporu, pochopenie, bezpečie a lásku – a to aj v prípade, že niečo zlé vykonajú. Často je to neúmyselné, a aj keď ste im hovorili, nech dávajú pozor alebo spadnú, tak s rozbitým kolenom dieťa skôr ocenia objatie a pofúkanie, než krik „Čo robíš?“, „Prečo nikdy nepočúvaš, čo ti hovorím?“, „Roztrhol si si nohavice, ty dostaneš!“ Môže to dôjsť až tak ďaleko, že deti budú klamať, zapierať, nezverovať sa s problémami – jednoducho len preto, aby rodičia zase nekričali.
 3. Paradoxný výchovný prostriedok
  Deti sa snažia byť ako my, všetko, čo robia, sa učia od nás. Pokiaľ na dieťa kričíme, učíme ho, že si veci môže „vyrvať“ a tiež to bude robiť. Ako dospelí potom môžu byť schopní argumentovať iba krikom, tak ako boli doma zvyknutí od vás.
 4. Môže to ovplyvniť ich osobnosť
  Ako sme už spomínali, deti, na ktoré sa kričia, môžu byť neskôr v komunikácii agresívnejšie alebo sú naopak bojazlivejšie a ak na ne niekto zakričí, urobia to, čo dotyčný chce. namiesto toho, aby dokázali reálne zhodnotiť situáciu. Pod tlakom potom môžu urobiť tu množstvo nešťastných a hlúpych rozhodnutí, ktorým ste chceli zabrániť.

Samozrejme, ak dieťa naozaj niečo vykoná, musí byť dôrazne napomenuté. Avšak nie je nutné predviesť hlasnú hysterickú scénu plnú výčitiek. A ruku na srdce-niekedy aj pre úplné maličkosti.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram