Tipy, ako pripraviť dieťa na príchod mladšieho súrodenca ohľaduplne a s citom

Čakáte už svoje druhé dieťa a okrem dvojnásobného pocitu šťastia cítite aj obavu, ako príchod vášho bábätka prijme jeho starší súrodenec? Aj keď sa stáva, že niektoré prvorodené deti sú zvyknutí mať na svojich rodičov výsadné práva, nie je nutné hneď začínať panikáriť. Situácii, keď sa váš potomok začne báť o svoje miesto na výslní rodičovskej priazne, sa dá totiž ľahko predísť. Ale ako na to? Inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi, ktoré vám pomôžu príchod ďalšieho člena vašej rodiny oznámiť jeho veľkému bračekovi alebo sestričke čo najšetrnejšie.

To, že dieťa žiarli na svojho mladšieho súrodenca, je úplne prirodzené a normálne. Záleží preto skôr na miere žiarlivosti a obáv, ktoré sa premietajú do správania vášho potomka. O tom, či sa dieťa s príchodom súrodenca porovnáva ľahko, alebo ťažko, rozhoduje aj vek. Podľa psychológov sa s novým rodinným prírastkom porovnávajú najhoršie deti do dvoch rokov. Je to tým, že sa väčšinou sústredí iba na menšie množstvo času, ktorý im ich rodičia zrazu venujú. Práve kvôli tomu získavajú pocit, že sú na vedľajšej koľaji a zbytočne sa stresujú.

Urobte z dieťaťa dôležitého pomocníka
Ak nechcete, aby sa vaše dieťa cítilo naviac, zapojte ho naplno do príprav na bábätko. Dajte mu pocit, že je veľmi potrebné a užitočné. Musí vedieť, že vo vašom vzťahu sa ani po príchode mladšieho súrodenca nič nezmení. Jedine tak predídete tomu, aby sa vaše dieťa cítilo menejcenné. Nezabudnite mu preto za každú pomoc tiež pekne poďakovať. Dieťa potrebuje počuť, že ste za jeho spoluprácu počas robenia výbavičky na novorodenca veľmi rada. Vďaka tomu zároveň lepšie pochopia, že je stále rovnako dôležitým členom vašej rodiny av žiadnom prípade ho nehodláte kvôli bábätku nijako prehliadať. Je dosť možné, že ho prípravy začnú baviť natoľko, že na boj o vašu pozornosť ani nepomyslia.

Nekonečné množstvo rodičovskej lásky
Ak je vaše dieťa už školou povinné, skúste sa s ním porozprávať na rovinu. Choďte na to ale radšej pomaly a starostlivo pri tom voľte slová. Jednou z možností, ako ho upokojiť, je vysvetlenie, že rodičovská láska je nekonečná. Nemusí sa teda vôbec báť, že by kvôli mladšiemu súrodencovi naňho nezostala. Zdôraznite, že jej máte dostatočné množstvo pre oboch. Vaše dieťatko totiž potrebuje počuť, že sa na vašej priazni k nemu za žiadnych okolností nič nezmení. Preberte s ním aj jeho prípadné ďalšie obavy a ochotne mu zodpovedajte všetky zvedavé otázky. Uvidíte, že sa vám určite podarí potomka presvedčiť, že sa vlastne mladšieho súrodenca obáva úplne zbytočne. Možno, že sa na príchod bábätka po vašom rozhovore začne dokonca tešiť.

Darček ako privítanie od bábätka
Pokiaľ si chcete byť istá, že vaše prvé dieťa nie je v strese, zatiaľ čo musíte byť v pôrodnici, vyskúšajte malý trik. Až sa za vami príde pozrieť do pôrodnice, dajte mu akýkoľvek malý darček, ktorý ste kúpili vopred. Môže ísť o dlho vytúženú hračku, ale aj o drobného plyšáka, lízatko, sladkosť alebo ovocie. Nehovorte, že je od vás, ale zdôraznite, že je to darček od bábätka na privítanie. Aj tento malý darček vám pomôže obmäkčiť city vášho prvorodeného potomka. Trebárs sa vám ho podarí touto malou pozornosťou motivovať aj natoľko, že sa prestane hnevať úplne. Máte tak šancu, že namiesto žiarlivosti, začne druhé bábätko na oplátku chrániť a stane sa jeho veľkým pyšným súrodencom.

Stráženie v domácom prostredí
Na očakávaný termín pôrodu dieťaťu vopred dohodnite stráženie v domácom prostredí. Či už požiadate o pomoc kamarátku, tetu alebo babičku, je dôležité, aby na vás mohlo čakať v prostredí, kde to dobre pozná. V opačnom prípade hrozí, že by sa váš potomok v prívale toľkých zmien naraz mohol cítiť odstrčene. Naopak čakanie doma, dá dieťaťu istotu, že sa toho zase toľko vlastne nemení. Keď s ním navyše voľný čas nebude tráviť opatrovateľka, ale jeho babička alebo ďalší príbuzní, upokojí sa, že na novú situáciu nie je samo, ale má v rodine posilu.

Pripravte ho s predstihom, že sa bude deliť
Pokiaľ máte v pláne prenechať napríklad staršiu postieľku alebo obľúbeného plyšáka vášho prvorodeného dieťaťa jeho mladšiemu súrodencovi, pripravte svoje staršie dieťa na proces delenia s dostatočným predstihom. V prípade, že chcete, aby sa vzdalo svojej prvej postieľky, povedzte mu, že už je také veľké a šikovné, že potrebuje väčšie a pohodlnejšie. Uvidíte, že vďaka novej posteli ľahko zabudne na tú pôvodnú. Nezabudnite ju ale vybrať spoločne a zohľadnite pritom jeho priania aj požiadavky. Rovnako postupujte kedykoľvek sa vaše staršie dieťa bude musieť podeliť o svoju obľúbenú vec s mladším súrodencom. Vďaka tomu z neho vychováte skromného a ohľaduplného ochrancu, ktorého vám budú všetci závidieť.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram