Čitatelia a diváci ťažko nesú, keď autor nechá zomrieť ich obľúbeného hrdinu. Pre najslávnejšieho detektíva na svete si smrť prišla pred 131 rokmi.
Sir Arthur Conan Doyle nechal Sherlocka Holmesa zahynúť v poviedke Posledný prípad. Jeho fiktívny hrdina sa v nej pri strete s zloduchom profesorom Moriartym zrúti 4. mája 1891 do Reichenbašských vodopádov vo švajčiarskych Alpách.
Autora jednoducho už po šiestich rokoch nebavilo spisovať ďalšie detektívky. Navyše mu vadilo, že Holmes úplne zatieňoval jeho ďalšiu rozsiahlu literárnu tvorbu, a tak sa ho rozhodol odprevadiť zo sveta. Poviedka vyšla v decembri 1893 a čitatelia boli zdesení. Dvadsaťšesť prípad ich milovaného detektíva mal byť posledný?
Reakcie sa pohybovali od smútku (fanúšikovia dokonca vyšli do ulíc s čiernymi páskami na ruke) cez spisovanie petícií na Holmesovo „oživenie“ až po hnev. Jedna dáma vraj sira Arthura prenasledovala v Londýne po ulici a dokonca ho udrela dáždnikom. Časopis The Strand Magazine, ktorý Holmesove príbehy vydával, prišiel o 20 tisíc predplatiteľov a dostával množstvo nenávistných listov.
Detektívovo zmŕtvychvstanie
Doyle nátlaku verejnosti odolával osem rokov. Keď mu začali dochádzať peniaze, ustúpil a prebudil Sherlocka Holmesa späť k životu. Spočiatku len tak napoly. Nový román na pokračovanie (zhodou okolností ten najslávnejší – Pes baskervillský) totiž dejovo zaradil ešte do doby pred Holmesovou smrťou.
Nakoniec ale pán spisovateľ povolil úplne ao dva roky neskôr v Prázdnom dome (1903) odhalil, že Sherlock Holmes vlastne vôbec nezomrel, ale smrť iba fingoval, aby sa zbavil svojej nemesis, profesora Moriartyho.
Odvtedy už Doyle netrucoval a poctivo pokračoval v písaní ďalších príbehov slávneho detektíva – až do svojej smrti v júli 1930. Nakoniec mu venoval štyri romány a 56 poviedok.